Cell Culture Dishes
- (3)
- (8)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (285)
- (1)
- (2)
- (60)
- (232)
- (2)
- (227)
- (4)
- (41)
- (6)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (8)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (13)
- (3)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (75)
- (6)
- (7)
- (8)
- (10)
- (5)
- (2)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (24)
- (21)
- (4)
- (14)
- (8)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (14)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ Costar™ Flat Bottom Cell Culture Plates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tissue culture-treated plates for superior cell attachment. Corning™ Costar™ Flat Bottom Cell Culture Microplates provide an excellent device for diagnostic testing when cell adherence is essential.
Falcon™ Polystyrene Microplates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
Corning™ Costar™ Flat Bottom Cell Culture Plates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tissue culture-treated plates for superior cell attachment. Corning™ Costar™ Flat Bottom Cell Culture Microplates provide an excellent device for diagnostic testing when cell adherence is essential.
Greiner Bio-One CELLSTAR Cell Culture Multi-well Plates for Suspension Cultures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Compatible with automated systems. Greiner Bio-One CELLSTAR Cell Culture Multi-well Plates for Suspension Cultures are used for anchorage dependant cell lines.
| Height (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 127.76 mm |
| No. per Case | 100 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Width (Metric) | 85.48 mm |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
| Includes | Lid |
| Type | Multi-well Cell Culture Plate |
| Dimensions (L x W x H) | 127.8 x 85.5 x16.5 mm |
| No. per Pack | 1 |
| Closure Color | Clear |
Thermo Scientific™ Nunc™ EasYDish™ Cell Culture Dishes, TC Surface
Next generation cell culture dishes that improve handling, stacking, and transporting of cell cultures in your lab.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Description | Nunc EasYDish |
| Gridded | Not Gridded |
| Surface Treatment | Nunclon Delta |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Shelf Life | 5 Years |
| No. per Pack | 10 Pk. |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Falcon™ Polystyrene Microplates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
Fisherbrand™ Surface Treated SterileTissue Culture Plates
Ideal for comparison and analysis of cell growth, yield in multiple platforms.
Fisherbrand™ Surface Treated SterileTissue Culture Plates
Ideal for comparison and analysis of cell growth, yield in multiple platforms.
Falcon™ Polystyrene Microplates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
Thermo Scientific™ BioLite™ Cell Culture Treated Dishes
Perform general cell culture procedures more economically with Thermo Scientific™ BioLite™ Cell Culture Treated Dishes that are guaranteed to be sterile, non-pyrogenic, and non-cytotoxic.
| Type | Cell Culture Dish |
|---|---|
| Shape | Round |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Material | Polyethylene |
| No. per Pack | 10 |
| Sterility | Sterile |
Falcon™ Polystyrene Microplates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
Corning™ Ultra-Low Attachment Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unique covalently bonded hydrogel surface is hydrophilic and neutrally charged
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| No. per Case | 20/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Round |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Lid |
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Surface Treatment | Ultra Low Binding |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| Closure Color | Clear |
Greiner Bio-One CELLview™ Sterile Cell Culture Dishes With Glass Bottom
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Free of detectable DNase, RNase, human DNA. Greiner Bio-One CELLview™ Cell Culture Dishes With Glass Bottom features high transparent achromatic borosilicate glass; hydrolytic class 1 (DIN-ISO 719).
| Sterility | Sterile |
|---|
Thermo Scientific™ Nunc™ EasYDish™ Dishes with Nunclon™ Supra Surface
Experience optimal performance with Thermo Scientific Nunc EasYDish dishes with Nunclon Supra surface treatment for culturing a wide variety of fastidious adherent cells.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Gridded | Not Gridded |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| No. per Pack | 10 Dishes |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nunc™ Glass Bottom Dishes
Using Nunc Glass Bottom Dishes in your research applications gives you the flexibility to convert your culture device into an imaging device.
| Height (Metric) | 12.9 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Volume (Metric) Working | 3.0 mL |
| Capacity (Metric) | 3 mL (Well) |
| No. per Case | 20 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Borosilicate Glass |
| Closure Included | Closure Included |
| Includes | Lid |
| Type | Cell Culture Dish |
| Diameter (Metric) | 27 mm |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| No. per Pack | 1 |